Blog

OSWAJANIE PRZEZ GOTOWANIE. Jak kuchnia łagodzi lęki, słów kilka…

Oswajanie przez gotowanie. Czy to nie wspaniały pomysł? Tak naprawdę to upieczemy dwie pieczenie przy jednym ogniu. Oj, jak ładnie nam się wszystko kuchennie kojarzy 😊 

Wybiórczość pokarmowa to temat trudny do ugryzienia – i znów o jedzeniu 😉.

Wiedzą to doskonale nie tylko rodzice, ale również terapeuci i nauczyciele pracujący z dziećmi. Generalnie nie tylko dzieci ze ASD mają ten problem. Obserwując w swojej praktyce przez prawie – o rany – 30 lat pracy dzieci z autyzmem stwierdzam, że niemal 90% z nich miało większe lub mniejsze problemy z przyjmowaniem pokarmów.

Dzieci, albo drastycznie ograniczały repertuar potraw – do policzenia na palcach jednej ręki 😨, albo nie jadały określonych grup pokarmów. I zawsze miały swój kod podczas wybierania: potrawy chrupkie lub wodniste; tylko białe (tzw. biała dieta, węglowodanowa) lub nigdy białe; bez owoców i warzyw lub bez mięsa; ostre jak papryczki jalapeno lub delikatne jak ugotowany ryż bez soli.

Wychodzenie z zaklętego kręgu rutyny jedzeniowej to wymagająca droga. Dzieci boją się nowych pokarmów i nie chcą ich jeść, wąchać, a nawet dotykać.

Jest wiele metod pomocy dzieciom. Najlepsze są systemowe rozwiązania obejmujące wsparciem dziecko i rodzica oraz oferujące wiele zróżnicowanych działań, które pozwalają na zbudowanie nowych nawyków żywieniowych u dziecka oraz stworzenie nowej relacji żywieniowej pomiędzy dzieckiem i rodzicem. Więcej na temat kompleksowego modelu wsparcia w programie MARCHEWKOWE POLE .

Jednym i na dodatek bardzo przyjemnym sposobem na oswajanie nowych potraw jest WSPÓLNE GOTOWANIE z dzieckiem.

Podczas przygotowania potraw dziecko oswaja się z widokiem potrawy, kolorem, fakturą, zapachem i – jeżeli samodzielnie o tym zdecyduje ze smakiem 😊. Kroi, ściera, ubija, miesza, uciera, miażdży, przesypuje. Ile okazji do kontaktu z nowymi produktami!!!

A jeżeli jeszcze mamy ciekawe kulinarne inspiracje – to całe gotowanie jest proste jak … bułka z masłem.

Dlatego dzisiaj na weekend zamiast jednej książki aż trzy.

GOTUJ Z ALĄ I ANTKIEM Joanny Anger i Anny Piszczek to pozycja głównie dla dzieci w wieku przedszkolnym, ale nie tylko. Jak piszą autorki we wstępie „…nie ma „niejadków”, są tylko dzieci potrzebujące stopniowego oswajania się z nowościami”. 15 przepisów na smakowite dania wraz ze szczegółowymi obrazkowymi przepisami. Piękne wydanie książkowe, więc przyjemnie się korzysta.

GOTUJ Z DZIECKIEM Joanny Mantel  to zestaw 30 kart przepisami. Wygodne w użyciu, mobilne, z pięknymi ilustracjami. Zachęcają do eksperymentowania w kuchni😊

WIELKIE GOTOWANIE NA ULICY CZEREŚNIOWEJ Rotraut Sussane Berner i Dagmar von Cramm to książka dla trochę starszych dzieci. Myślę, że szczególnie spodoba się dzieciom z Zespołem Aspergera, które często lubią wiedzieć nie tylko co to jest, ale z czego jest, skąd pochodzi i co się tym robi 😊. Tak więc znajdą w książce ciekawe przepisy wraz z kulinarnymi ciekawostkami.

Na koniec dodam rzecz chyba najważniejszą, o której nie należy zapominać! Dziecko gotując z dorosłym NIE MUSI KOSZTOWAĆ tego, co przyrządzi – jeżeli będzie miło ochotę to super, ale jeżeli to będzie dla niego za trudne – nie wywieramy na nie presji. Natomiast planujemy następne GOTOWANIE. Może przy następnej okazji dziecko się odważy i spróbuje.

Życzę SMACZNEGO GOTOWANIA  z dziećmi 😊

Jeden komentarz

  • Agnieszka

    Dzień dobry, ja mam takie problemy z synkiem (3 latka). Drastycznie ograniczył dietę, zaczął chodzić do przedszkola i tam też nie je tego co inne dzieci. Szukam książki- podręcznika krok po kroku co zmienić i jak mu pomóc. Dziecko nie ma autyzmu, ma natomiast skazę białkową i to dodatkowo wszystko utrudnia. Czy może mi pani polecić jakąś książkę?
    Pozdrawiam Agnieszka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *